Sezon na ... WRZESIEŃ


Kochani! Ruszamy z czymś nowym! Kładę bardzo duży nacisk, aby na co dzień wykorzystywać w swojej kuchni rodzime i sezonowe warzywa i owoce. Uważam, że Polska jest bogata w swoje dobra i warto zwracać na nie uwagę. Oczywiście, nie odcinam się od warzyw, owoców, wszelakich nasion i orzechów ściąganych zza granicy, bo kto nie kocha jagód goji albo nasion chia.. Jednak często zapominane i pomijane naszego warzywa i owoce wcale nie podpisują listy, jeśli chodzi, chociażby o wartości odżywcze. Baaa mamy także polskie superfoods! 

Cyklicznie co miesiąc będę Wam przybliżać grupę warzyw, owoców, grzybów i nasion, na które akurat mamy sezon. Wtedy będziecie mogli na spokojnie budować i budować swoje zapasy na zimę, aby o każdej porze roku móc się nimi cieszyć.

Startujemy od września! Dlaczego akurat wrzesień? Teoretycznie wrzesień to końcówka sezonu.. No cóż, ostatni będą pierwszymi. Wrześniowe warzywa i owoce charakteryzują się ogromną ilością przeciwutleniaczy. Książkowo, "przeciwutleniacze są to wszystkie rodzaje substancji hamujących reakcje z tlenem lub ozonem, względnie działających pośrednio poprzez wiązanie niektórych prooksydantów." Mówiąc prościej to związki, które chronią nasze komórki przed upartymi wolnymi rodnikami. Ktoś zapyta: No i co z tego? A to, że wolne rodniki dają początek rozwoju wielu chorobom cywilizacyjnym, takim jak: miażdżyca, cukrzyca, zaćma, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera.

Wrześniowe cuda


Sezonowe warzywa i owoce - wrzesień


Sezonowe warzywa i owoce - wrzesień

Sezonowe warzywa i owoce - wrzesień

Ponadto mamy sezon na grzyby! Pamiętajmy jednak, żeby dokładnie sprawdzać, które grzyby są jadalne! Jeśli nie jesteście pewni, nie zbierajcie. W Polsce można spotkać grzyby takie jak kurki, kanie, borowiki, podgrzybki, prawdziwki, koźlaki, maślaki i u nas potocznie nazywany gniewus, czyli borowik ceglastopory.

Gniewusy to nietypowe i śmieszne grzyby, po przekrojeniu robią się całe granatowe. Wiecie dlaczego? Poprzez przekrojenie, czyli uszkodzenie tkanek dochodzi do ich ekspozycji na tlen i przez to tworzy się właśnie ten niebieski barwnik. Jednak podczas gotowania barwnik całkowicie znika. 

Wszystkie wartości odżywcze możecie robie dokładnie sprawdzić na stronie USDA Food Composition Databases.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

COPYRIGHTS

Wszystkie fotografie i teksty są mojego autorstwa.

Proszę nie kopiuj, ani nie używaj zdjęć i tekstów bez uprzedniego

skontaktowania się ze mną, uzyskania zgody i podania źródła linkującego do mojej

strony.

instagram